החברה לחקר המקרא מארחת את יגאל גור אריה במסר לשבת פרשת "מקץ"- "מלחמת אחים – תמיד מובילה אותנו לגלות" & בועז חדד חבר הנהלה שלנו מורה באורט מעלות שהביא גם השנה תלמיד שלו לזכות "בחידון התנ"ך" -"במסר חינוכי".


*המסר  מפרשת מקץ *-יגאל גור אריה".

"מלחמת אחים – תמיד מובילה אותנו לגלות"

הייתה פעם משפחה שבניה היו מאוד מאוחדים, יום אחד הפסיק האח המבוגר להגיע לאירועים המשפחתיים, לאחר תקופה החליט אחיו הצעיר לבקרו, היה זה לילה קר מאד, האח הצעיר מצא את אחיו יושב מול האח הבוערת, האש הדולקת היתה חמימה ומזמינה.

האח הבין את סיבת ביקורו של האח הצעיר והזמין אותו לשבת לידו בכיסא נוח, מול האח, הוא ישב בשקט וחיכה... שקט עמוק שרר בין שני האחים.

שניהם רק התבוננו בריקודי הלהבות מסביב לעצים הבוערים, כעבור מספר דקות לקח האח הצעיר את אחד הגחלים הבולטים ובזהירות רבה, הרחיק אותו מהאש.

הוא חזר לכורסתו, והמתין... האח המארח התבונן מרותק למעשיו של האח הצעיר.

אט אט החל הגחל הגדול לדעוך, בתחילה איבד את הברק, ואח"כ כבה כמעט לגמרי, תוך זמן קצר, מה שהיה קודם חגיגה של אור וחום, הפך להיות גחל מכוסה שכבה של אפר מת, שחור וקר.

אף מילה לא נאמרה בין שני האחים מתחילת הערב...

בעוד האח הצעיר מתכונן לעזוב לביתו, החזיר שוב את הגחל הקר וחסר התועלת למרכז הלהבות.

כמעט מיד הוא חזר לבעור, כשהוא ניזון מהאור ומהחום של הגחלים הסמוכים לו.

כשעמד האח הצעיר ליד הדלת אמר לו מארחו "תודה על הביקור שלך ועל השיעור הנפלא שלימדת אותי-.אחזור למשפחה".

בפרשת השבוע אנו קוראים על יוסף שממונה להיות משנה למלך במצרים, אחיו של יוסף מגיעים לקנות אוכל ויוסף מתייחס אליהם בצורה משונה, הוא שולח אותם בחזרה לכנען וכשהם חוזרים הוא מאשים את בנימין בגניבה, עד לסוף המרגש שיהודה מגיע ליוסף ומבקש לשבת בכלא, במקום בנימין ואז יוסף מתגלה.

כשקוראים את כל הסיפור לא מובן מה בעצם יוסף רוצה, אם הוא נהנה לנקום בהם על כך שמכרו אותו, שיעשה זאת מיד? ואם הוא סולח להם שיגיד להם תיכף כשהגיעו "אני יוסף רוצו לקרוא לאבא, חבל על כל יום שהוא מתאבל".

אלא שיוסף כשראה שהתגשמו חלומותיו למלוכה פיתח חלום חדש חלום של הורדת השנאה ושל אהבה אמתית בין האחים, יוסף ידע שאחיו אמנם נפלו במכירתו, אבל היה בטוח שבפנימיותם יש רצון חזק לאהבת אחים אמתית ולצורך זה הוא מוביל אותם לנקודה שהם יוכלו להוכיח שגם הם הבינו את המסר של האחווה והם מוכנים למסור את נפשם בשביל אח שלהם, הוא מבקש שיביאו את בנימין ומגלגל הכל כך שבנימין יצטרך להישאר בכלא במצריים ובעצם להיות בסיטואציה דומה לשל יוסף, אלא שהפעם האחים מוכיחים את עצמם ומוכנים למסור את נפשם עבורו וברגע זה יוסף מתגלה ואומר להם אין לכם מה לדאוג אני כבר סלחתי לכם וגם אתם הוכחתם שלמדתם איך צריכה להיות אהבה אמתית בין אחים.

יחסי יוסף ואחיו לא חוזרים להיות חמים וזורמים ,אבל לפחות אפשריים ומאוזנים.

"מלחמת אחים – תמיד מובילה אותנו לגלות. האחים זרקו את יוסף לבור, וכך התגלגלה המשפחה כולה אל גלות מצרים. אלפי שנים אחר כך שנאת אחים החריבה את הבית וסילקה את עם ישראל מארצו. הלקח ברור פרשת השבוע אינה היסטורית ,אלא אקטואלית "

יהי רצון שנזכה להתאחד ולהרגיש את היותנו משפחה אחת גדולה ומאוחדת של כל עם ישראל.

שבת שלום!

שבת שלווה ענוגה וחמה!!

יגאל גור-אריה

&

פרשת מקץ מסר חינוכי!!!בועז חדד.

בועז חדד המורה שלנו בבית ספר אורט מעלות חבר הנהלת החברה לחקר המקרא, ששוב הביא תלמיד שלו לזכות ולהיות השנה "חתן התנ"ך"- שאפו בועז!" "ירבו מורים כמוך בישראל.


כיצד פרעה ידע שהפתרוו של יוסף , לחלומות שהוא חלם ,הוא הפתרון הנכון ?התשובה היא שפרעה חלם גם את הפתרון של החלום אבל שכח אותו ויוסף פשוט הזכיר לו את פתרון החלום .
המסר החינוכי הוא שאנו המורים צריכים לחבר את התלמיד לפנימיות של עצמו ,פנימיות שהוא יכול להתחבר אליה כדי להגיע אל המטרה ולא לנסות לכפות על תלמידינו להתחבר לפנימיותו שלנו ולאופן שבו אנו רואים את הדרך להשגת המטרה.
כפי שכתוב בספר משלי פרק כ"ב פסוק ו " חנוך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה "
שבת שלום לכולם ורק בריאות